jak sprzedać mieszkanie

Konin liczy ponad 68 tysięcy mieszkańców, a na każdy 1000 z nich przypada około 420 mieszkań. Dla porównania, w przypadku Poznania jest to 527 mieszkań, dla Wrocławia 540, a dla Warszawy 557. Podaż mieszkań wciąż stanowi problem nawet w przypadku miast, dla których średnia ta jest wyższa niż w przypadku Konina. Można zatem wnioskować, że chętnych na lokale na rynku wtórnym w najbliższym czasie nie braknie pomimo faktu, że cena metra kwadratowego oscyluje w granicach 5900zl.

Wydaje się więc, że sprzedaż mieszkania w Koninie nie powinno stanowić wymagającego zadania. Jednakże, to jak szybko dojdzie do transakcji i jaka będzie ostatecznie jej kwota zależy od wielu czynników. Dla osób, które zastanawiają się zatem jak szybko korzystnie sprzedać mieszkanie, najwygodniejszą i najskuteczniejszą pomocą jest oczywiście biuro nieruchomości. Bywa jednak, że z różnych względów niektórzy chcą podjąć się tego zadania samodzielnie. Aby zatem proces ten mógł się powieść należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Stan prawny i techniczny

Choć sprzedaż mieszkania może się kojarzyć głównie z ogłoszeniami to ważniejszą kwestią jest upewnienie się, że jesteśmy w posiadaniu wszystkich dokumentów i że są one aktualne, a więc informacje w nich zawarte odzwierciedlają stan faktyczny nieruchomości. Mowa tu chociażby o księdze wieczystej jeśli oczywiście takowa jest dla danego lokalu prowadzona. Stanowi ona podstawowe źródło informacji dla klienta zainteresowanego kupnem o potencjalnych ograniczonych prawach na rzecz innych osób, hipoteki, a także właścicielu czy właścicielach mieszkania.

Może się bowiem okazać, że jeśli mieszkanie stanowi współwłasność małżeńską to umowa kupna-sprzedaży musi zostać podpisana z obydwoma współwłaścicielami. Sprzedający z kolei powinni zwrócić uwagę na to kiedy i w jaki sposób weszli w posiadanie nieruchomości. Bywa, że decydują się na sprzedaż przed upływem pełnych pięciu lat od momentu, w którym zostali jej właścicielami. Nieświadomi są wówczas faktu, że zostaną obciążeni podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Co prawda podatek ten naliczany jest po uwzględnieniu odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów uzyskania przychodu (kwota zakupu lub kwota podatku od spadków i darowizn), lecz zawsze są to dodatkowe koszty, których warto uniknąć tym bardziej, że w niektórych przypadkach wystarczy poczekać dwa lub trzy miesiące, aby okres ten minął. Trzeba jednak mieć tego świadomość. Kolejną sprawą jest choćby jeden z najnowszych wymogów czyli opracowanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla lokalu, który chcemy sprzedać.

W kwestiach technicznych mowa tutaj o rozeznaniu czy na przykład podczas wcześniejszych remontów dokonywanych na przestrzeni lat nie zostały naruszone lub zmienione elementy, które mogą skutkować nakazem przywrócenia mieszkania do stanu pierwotnego. Oczywiście nie dokonując takiego rozeznania wciąż jesteśmy w stanie sprzedać prawo do lokalu, lecz może być to problem dla nowego właściciela, a taka sytuacja może później skutkować skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Przygotowanie

Podejmując decyzję o sprzedaży, nie wystarczy po prostu wstać z fotela, zrobić kilka zdjęć i wstawić je do internetu. Ważne, aby mieszkanie odpowiednio przygotować. Oprócz zupełnie podstawowych kroków jak posprzątanie może się okazać, że warto najpierw wykonać różnego rodzaju drobne naprawy czy nawet zrobić remont. Wszystko oczywiście zależy od możliwości technicznych czy finansowych właściciela oraz od zamierzonego celu sprzedażowego, lecz przedstawienie odpowiednio przygotowanej i sprofilowanej oferty może znacząco odbić się na uzyskanej cenie transakcyjnej. Ponadto, najlepiej jeśli sprzedajemy lokal, w którym już nie mieszkamy, a więc raz przygotowane wnętrze jest do dyspozycji przez dłuższy czas w takim samym stanie. Możemy także prezentować je praktycznie niezależnie od terminu czy pory dnia.

Nie zawsze jednak tak się dzieje, a więc nawet jeśli dalej jest to lokal, w którym mieszkamy musimy pamiętać o tym, aby zawsze było w nim czysto, a bezpośrednio przed prezentacją powinniśmy zadbać o to, aby potencjalny nabywca mógł się poczuć jakby to on miał tam zamieszkać. Czasami takie drobne rzeczy jak wywietrzenie pomieszczeń mogą mieć wpływ na decyzję podejmowaną przez osoby dokonujące oględzin. Warto też zadbać o odpowiednia organizację, a zatem umawiać się na oględziny mieszkania kiedy większości mieszkańców zwyczajowo nie ma w domu.

Promocja

Jak już zostało wspomniane, wykonanie odpowiednich zdjęć to absolutne minimum, które należy spełnić. Zdjęcia mają od razu przyciągnąć uwagę osób poszukujących mieszkania. Do tego dochodzi kwestia promocji ogłoszeń w internecie. Częstym wyborem są tutaj najbardziej znane portale jak OLX, Lento czy Adresowo. Sama widoczność czy zasięg tychże ogłoszeń zależy w dużej mierze od budżetu jaki sprzedający jest w stanie przeznaczyć, aby odpowiednio je wyeksponować. Dodatkowo, częstą praktyką jest umieszczenie stosownego wpisu na swoich mediach społecznościowych tak, aby wszyscy bliżsi i dalsi znajomi dowiedzieli się o tym, że mamy nieruchomość na sprzedaż. Jest to w dzisiejszych czasach bardzo dużym ułatwieniem, gdyż możemy w szybki i wygodny sposób od razu poinformować wiele osób o naszych planach. Znajomi z kolei mogą udostępniać nasz wpis dalej co sprawia, że liczba osób, do których dochodzi informacja o sprzedawanym mieszkaniu rośnie wykładniczo.

Promocja jednak nie ogranicza się do tych działań. Należy również przygotować się na prezentacje lokalu bezpośrednio osobom zainteresowanym. Ten element może często stanowić problem szczególnie jeśli musimy dojechać do mieszkania, a przecież oprócz tego obowiązki zawodowe czy rodzinne mogą w znacznej mierze ograniczać nasz czas. Można zatem ustanowić harmonogram kto w jakie dni i o jakim czasie obejmuje swoisty dyżur nad lokalem, aby potencjalni nabywcy mieli stały dostęp nie tylko do ogłoszenia i właściciela, który udzieli dodatkowych informacji, ale także do samej nieruchomości. Kolejną kwestią związaną z promocją jest też wiedza, którą jesteśmy w stanie się podzielić z osobami zainteresowanymi. Podczas oględzin czy jeszcze na etapie rozmowy telefonicznej może paść wiele pytań dotyczących charakterystyki lokalu, elementów wyposażenia czy też wykończenia. Brak wiedzy czy niedostateczna wiedza w tym zakresie może spowodować, że potencjalny nabywca straci zainteresowanie ofertą, gdyż uzna, że zakup może być ryzykowny.

Domknięcie transakcji

Ostatnim etapem w sprzedaży mieszkania jest oczywiście podpisanie umowy. W tej kwestii wiele osób ma pewnego rodzaju doświadczenie choćby z uwagi na fakt, że sprzedawali lub kupowali już samochód. Jednakże, w przypadku nieruchomości umowa musi być sporządzona u notariusza. Bywa, że kupujący ma już wybraną kancelarię notarialną, w której chciałby podpisać umowę wówczas sprzedający ma sprawę z głowy. Wystarczy tylko, że dostarczy wymagane dokumenty notariuszowi, a ten sporządzi umowę w formie aktu notarialnego, którą następnie odczyta w obecności obu stron transakcji i którą obie strony podpisują jeśli wszystkie ustalenia się zgadzają. Oczywiście przed samą umową kupna sprzedaży jest jeszcze możliwość podpisania umowy przedwstępnej. Treść takiej umowy reguluje kwestie wydania nieruchomości, terminu transakcji, formy płatności, ewentualnych przyczyn, z powodu których nie dochodzi do transakcji, a także inne sprawy dotyczące mieszkania, które są indywidualnie ustalane przez obie strony.

Podsumowując, należy przypomnieć, że nie ma jednej konkretnej ścieżki prowadzącej do skutecznej sprzedaży lokalu. Choć ogółem podstawowe etapy całego przedsięwzięcia są podobne, gdyż trzeba zbadać stan prawny lokalu, zamieścić ofertę w mediach i sformalizować transakcję to po drodze jest bardzo wiele pomniejszych spraw, które mogą skomplikować cały proces. Niektóre z nich mogą mieć charakter uniwersalny, a więc zdarzyć się wszędzie, a inne mogą występować typowo w Koninie. Z tego względu, bardzo ważną rolę w całym procesie pełni pośrednik w obrocie nieruchomościami, do którego najlepiej udać od razu. Jeśli jednak podejmiemy samodzielną próbę sprzedaży mieszkania, lecz okaże się, że z jakichś względów nie jesteśmy w stanie temu sprostać skorzystanie z oferty biura nieruchomości zawsze może stanowić wyjście awaryjne.

Przejdź do strony głównej